Cevapsiz Soru Kalmasın

Her türlü bilgiyi rahatlıkla bulabileceğiniz bir portal.

Edebiyatta ARGO

Edebiyatta ARGO

Bir milletin konuştuğu dilin içinden çı­kan ve belli bir sosyal topluluk tarafından özel terimlerin kullanıldığı konuşma siste­mine denir. Bu konuşma sistemi talebe ar­gosu, asker argosu, hırsız argosu gibi top­luluk adlarıyla anılır.

Argo, yaşayan ve sürekli değişen bir dil­dir. Kelimeleri örtülü olarak kullanma, es­ki bölge dilinden faydalanma, hayvanlan konuşkan, cansız eşyayı canlı gibi göster­me, yabancı asıllı kelimelere yer verme yo­luyla mizah ve alay çeşnisi katılarak oluş­turulur.

Argonun bir bakıma toplum içinde çev­reye kapalı yaşayan sosyal toplulukların az-çok gizli düşüncelerinin kendi araların­da anlatılması ihtiyacından doğduğu göz­lenir.

Argo, sosyal bir zümrenin kullandığı dil olmasından dolayı gizli dil, meslek dili, sı­nıf dili diye de adlandırılır. Yazılı argoyu, çok az görüldüğü için meslek dili saymak doğru olmaz. Dünya edebiyatında olsun, Türk edebiyatında olsun, yazarlar konu­nun gelişine göre argo kelimeler kullanmış­lardır.

for more information Cevapsız Soru Kalmasın

Bunlar da olabilir:

  • edebiyat ve argo
  • edebiyatta argo
  • edebiyatta jargon
Güncellendi: 14 Temmuz 2013 — 01:45

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Cevapsiz Soru Kalmasın © 2014
Yandex.Metrica
Sayfa 0.177825 milisaniyede oluşturuldu.